Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Tak powstaje nasza lawenda

wpisy na blogu

724. Obłożenie słupa przy tarasie (płytki Paradyż Scandiano)

Blog:  lawenda-jaslo
Data dodania: 2020-09-30
wyślij wiadomość

Chwilę po zakończeniu pierwszego elementu elewacji, czyli ścianek tarasowych ozdobionych płytkami klinkierowymi (co widać w poprzednim wpisie), musiałem przemyśleć kwestię obłożenia słupa na tarasie.

Słup wykonany jest z cegły, a część jest po prostu betonem ze zbrojeniem - struktura nie jest więc jednolita i gładka jak w przypadku elewacji, gdzie styropian oklejony jest zatopioną w kleju siatką... Co za tym idzie, płytki klinkierowe nie do końca miałyby jak trzymać się nierównych cegieł - szczególnie, że mają bardzo zbliżony (jeżeli nie taki sam) rozmiar jak cegła.

Do tego, zaprawa między cegłami nie jest równo wypełniona. W związku z tym, ilość kleju jaką trzeba byłoby zużyć, by móc przykleić małą płytkę byłaby ogromna.

Chwile myślałem, co z tym fantem zrobić - bo później to samo czekać mnie będzie z kominem zewnętrznym, który również jest z cegły...

Po konsultacjach oraz po poszukiwaniu rozwiązania w sieci doszedłem do dwóch opcji, które uzależnione były od wyboru tego, jak chcę ogarnąć temat, tzn. czy chcę by wszystko było ze świetnie wygladających płytek klinkierowych o tej wielkości co na tarasie; czy może zdecydują się zastosować drugie rozwiązanie i iść w ten sam rodzaj płytek, tylko że gabarytowo większych.

Przy pierwszym rozwiązaniu, po konsultacjach z kilkoma budowlańcami, potrzeba byłoby zakleić cegły tak, by doprowadzić do w miarę jednolitej struktury... np. cienki styrodur (2cm) + siatka na kleju; lub opcja druga, siatka na kleju bezpośrednio na cegły.

Drugie rozwiązanie, przynajmniej w przypadku słupa, powinno obejść się bez siatki i kleju. Płytki gabarytowo większe byłyby klejone bezpośrednio do cegieł.

Wybrałem drugi wariant.

Zakupiłem trochę płytek 30x60 i - już samodzielnie - zaczęliśmy układanie. Mieliśmy 5 dni do czasu startu ekipy od tarasu i chcieliśmy zdążyć za wszelką cenę.

Tak to wyglądało:


i efekt końcowy:Duże płytki nieco różnią się od małych, ale weryfikowałem to dokładniej... to jest po prostu ten sam wzór (ten sam nadruk na płytce), tylko w powiększonej skali. Stąd wydają się nieco inne. Dodatkowo, pochodziły z pewnością z innej partii produkcji - kupowałem je w sumie ze dwa miesiące po zakupie pierwszych.

Niemniej, efekt nie jest najgorszy i zdążyłem się do niego przyzwyczaić.

723. Płytki elewacyjne Paradyż - dzień 3 & 4 (i efekt końcowy)

Blog:  lawenda-jaslo
Data dodania: 2020-09-29
wyślij wiadomość

Druga część relacji związanej z układaniem płytek elewacyjnych firmy Paradyż. W ciągu 2 kolejnych dni pan od płytek wszedł już na północną część elewacji - na ściany od wejścia tarasowego.

Wspomnę jedynie, że pan pracuje połowę dnia (przed lub po pracy), więc układanie idzie (czy też szło) wolniej, ale wzięliśmy na to poprawkę i zaczęliśmy trochę wcześniej przed przyjazdem ekipy od pierwszej części tarasu.

Nie przedłużając, poniżej zdjęcia z dwóch kolejnych dni...

Dzień 3
Dzień 4I efekt końcowy...


6Komentarze
metys  
Data dodania: 2020-09-30 19:04:32
A te ceglaste to też płytki?
odpowiedz
Data dodania: 2020-09-30 23:46:14
Nie, to jest najzwyklejsza i najprawdziwsza cegła (jeżeli pytasz o słu p i o komin zewnętrzny). Budując nie zrobiliśmy tego z ozdobnego klinkieru, ponieważ (A) nie mieliśmy planu jakie finalnie kolory będą robione; (B) i nie było na to po prostu funduszy. Zrobiliśmy więc cegłę z założeniem, że jakoś się ją później ozdobi.
odpowiedz
Odpowiedź do metys
Data dodania: 2020-10-06 09:00:26
jaka fuga
Jaka fuge(czy fuga do klinkieru jaki odcień) wybraliscie,czy na podłoge tez kładziecie płytki30na 30 i jaką grubośc fugi wybieracie,bo ponoc conajmniej z 5mm powinna być wg zalecen producenta ?
odpowiedz
Data dodania: 2020-10-08 16:15:04
Fuga w kolorze ANTRACYT, marka WIM Fuga zewnętrzna , wielkość 5 mm (mniejsza wyglądałaby nienaturalnie na zewnątrz wg mnie) https://budomiks.pl/fuga-elastyczna-cementowa-2kg-kolor-antracyt-1-14-wim-fuga,id5497.html Na podłogę nie - taras będzie z tej strony z kompozytu - niedługo dodam o tym wpisy...
odpowiedz
Odpowiedź do wwwmojamojabudowapl
Data dodania: 2020-10-09 16:57:52
fuga
dzięki za odp,jeśli wolno zapytac dlaczego fuga antracyt?dla kontrastu a nie np ciemny brąz?czarny?
odpowiedz
Odpowiedź do lawenda-jaslo
Data dodania: 2020-10-09 23:53:59
Nie chcieliśmy, aby ściana była jedną wielką zlaną bryłą... natomiast, po kilkukrotnym umyciu po fugowaniu, ten antracyt nie wyróżnia się jakoś specjalnie - może przez to, ze płytki nie są jednolite a mają strukturę różnych kolorów oraz nie są gładkie, tylko załamują światło pod różnym kątem... W naszej opinii efekt jest ok - choć można było pokusić się być może nawet o szary ()jest jaśniejszy niż antracyt).
odpowiedz
Odpowiedź do wwwmojamojabudowapl

722. Płytki wybrane - elewacja z płytek czas start (dzień 1 & 2)

Blog:  lawenda-jaslo
Data dodania: 2020-09-29
wyślij wiadomość

Płytki elewacyjne zostały wybrane (patrz wcześniejszy wpis na blogu), zaczynamy zatem temat układania płytek na elewacji.

Zaczynamy od zachodniej strony - ściana od strony tarasu przy kominie zewnętrznym.

Do tej pracy postanowiliśmy wynająć kogoś z zewnątrz, szczególnie że trafiło się w dobrej kasie. 


Dzień pierwszy

W większości zeszło na dobrym rozpoczęciu... tzn. na dobrym rozłożeniu układu tak, by gdzieś nagle się nie okazało, ze trzeba zostawić paseczek 1 cm płytki.


Dzień 2


4Komentarze
Data dodania: 2020-09-29 09:59:02
Mega to wyglada!!! Super :)
odpowiedz
Data dodania: 2020-09-29 10:50:05
A dziękujemy. Faktycznie, efekt końcowy jest jeszcze lepszy niż się spodziewałem. Wygląda to realnie jak pełna cegła klinkierowa... Nie porównywałem nigdy kosztów - w sumie ciekawi mnie, co wyszłoby taniej... czy np. ocieplenie trzeba byłoby robić cieńsze lub w ogóle bez ocieplenia w przypadku cegły? Tego nie wiem, a przez to jak wyszedł efekt końcowy, to raczej już liczył tego nie będę :)
odpowiedz
Odpowiedź do marcinianeta
Data dodania: 2020-09-29 11:01:42
Ciekawe
odpowiedz
Data dodania: 2020-09-29 11:36:45
:)
odpowiedz
Odpowiedź do magnollia

721. Niełatwy wybór płytek na elewację

Blog:  lawenda-jaslo
Data dodania: 2020-09-27
wyślij wiadomość

Końcem kwietnia 2020 r. mieliśmy zaplanowany start prac związanych z tarasem. Do tego czasu, chciałem, by na zewnątrz (a dokładniej na elewacji od strony tarasu) wszystko było również gotowe.

Oryginalnie w projekcie Lawendy elewacja z tej strony zrobiona jest z cegieł. To bardzo mi się podobało od samego początku i chciałem utrzymać ten klimat i ten styl.

Dlatego rozpoczęły się poszukiwania odpowiednich materiałów na wykończenie elewacji.

Pomysłów było mnóstwo...

Kupowałem nawet pojedyncze sztuki niektórych materiałów, by sprawdzić jak realnie wyglądają - nie wszystkie bowiem dostępne były w marketach na miejscu. Przez dłuższy czas nie mogłem trafić na nic, co mi się do końca spodoba - na widok czego powiem WOW, to jest to...

Mieliśmy także dylematy z formą (małe płytki imitujące cegły - jak w oryginalnym projekcie; czy może większy format płytek - 30x60 jakie stosowaliśmy wewnątrz na piętrze, a które też imitowały formę cegły).

Kolejny dylemat to kolor - najbardziej leżał mi od samego początku taki brudny brąz... ale mieliśmy obawy, ze dach również jest brązowy i bryła domu będzie za ciężka (za ciemna).


Ostatecznie, wybór padł na płytki elewacyjne PARADYŻ z serii SCANDIANO w kolorze brązowym.

Link dla zainteresowanych: https://www.paradyz.com/plytki/scandiano


Mniej więcej tak to wygląda na stronie producenta:


Na ten moment używaliśmy takich płyteczek:

  • SCANDIANO BROWN ELEWACJA 6.6x24.5  - główna płytka elewacyjna
  • SCANDIANO BROWN KLINKIER 30x60  - obłożenie komina zewnętrznego, cokołu wokół domu oraz słupa na tarasie
  • SCANDIANO BROWN PARAPET 10x20 - parapety zewnętrzne

Linki:

https://www.paradyz.com/plytki/scandiano/scandiano-brown-elewacja-245x66-g1

https://www.paradyz.com/plytki/scandiano/scandiano-brown-klinkier-30x60-g1 

https://www.paradyz.com/plytki/scandiano/scandiano-brown-parapet


Najkorzystniejszy stosunek ceny do czasu dostawy i kosztów dostawy znalazłem na sklepie Dekordia.pl. Mogę z czystym sumieniem polecić.

Bezpośredni link do kolekcji:

https://dekordia.pl/produkty/lista-kategoria-plytki/lista-producent-paradyz/kolekcja-scandiano


2Komentarze
Data dodania: 2020-09-28 21:15:21
Poszukaj na allegro elastolith, może będzie taniej i nie odpadnie. To takie linoleum imitacja klinkieru
odpowiedz
Data dodania: 2020-09-29 08:56:33
Dzięki za tip'a, ale jest już "po rybach". Tzn. te wpisy to nadrabianie zaległości z drugiego kwartału tego roku, więc jesteśmy już po wykonaniu. Sprawdziłem ten polecany produkt i raczej nie zamieniłbym go na to co wyszło - tzn. w mojej subiektywnej opinii to wygląda bardzo dobrze.
odpowiedz
Odpowiedź do przemekradomyski11

720. Kwietniowe zakupy sprzętów ogrodowo-tarasowych

Blog:  lawenda-jaslo
Data dodania: 2020-09-27
wyślij wiadomość

W kwietniu 2020 r. rozpoczęliśmy także realizować pierwsze zakupy sprzętów (jeżeli tak to można nazwać) ogrodowo-tarasowych. Sprzęty - mam tu na myśli takie rzeczy z listy jak:

  • huśtawki wiszące na taras i do ogrodu (bocianie gniazdo x2 i wiszące siedzisko)
  • hamak ogrodowy składany

To zakupy przygotowujące nas (na tamten czas) do rozpoczęci sezonu relaksu ogrodowego.

W zasadzie wszystko zakupione na Allegro.

Najsłabszy zakup to wiszące siedzisko - trochę kiepsko koncepcyjnie wykonane, bowiem sznurki zsuwają się do środka drewnianej belki, lub - co gorsza - na zewnątrz i wówczas jest gleba! Będę musiał samodzielnie wykonać modyfikację w postaci jakiegoś elementu ograniczającego te sznurki...

Wykonane oryginalnie (rowek) kompletnie nie spełnia swojego zadania - sznurki musiałyby wisieć pionowo, wówczas trzymałyby się w rowku. W momencie gdy schodzą się  do środka, sznurek przy poruszaniu się wychodzi z rowka i można się zdziwić nagłą zmianą pozycji siedząc na glebie.

Najbardziej zadowolony jestem z hamaka - bardzo tani, składany... zawsze taki chciałem mieć.

Dzieciaki natomiast najbardziej oblegają bocianie gniazdo.

Kilka fotek poniżej:

 

lawenda-jaslo
ranga - mojabudowa.pl lider
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 1147895
Komentarzy: 2311
Obserwują: 456
On-line: 9
Wpisów: 740 Galeria zdjęć: 4844
Projekt LAWENDA WERSJA A
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Jasło
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2021 luty
2020 listopad
2020 październik
2020 wrzesień
2020 maj
2020 marzec
2019 grudzień
2017 listopad
2017 październik
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 czerwiec
2017 kwiecień
2017 marzec
2017 luty
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 czerwiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec
2014 luty
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 listopad
2013 październik
2013 wrzesień
2013 sierpień
2013 lipiec
2013 czerwiec
2013 maj
2013 kwiecień
2013 marzec
2013 luty
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 październik
2012 wrzesień
2012 sierpień
2012 lipiec
2012 czerwiec
2012 maj
2012 kwiecień
2012 marzec
2012 luty
2011 grudzień
2011 listopad
2011 październik
2011 wrzesień
2011 lipiec
2011 czerwiec
2011 maj
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 luty
2010 grudzień
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień

mojabudowa.pl - puchar
I nagroda w konkursie na Budowlany Blog Roku 2013

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik